X
27jan

De veerboot vliegt over het wad!

27 jan, 2017 | Algemeen | 0 Comments | View Counts (1879) |Return|

Als je deze zomer in het Waddengebied bent, dan kun je bij eb soms iets vreemds aan de horizon ontdekken: een eiland dat zomaar in de verte opdoemt, een schip dat zweeft of over een zandbank vaart en een vogel die vliegt, maar niet vooruit lijkt te komen. Is dit nu werkelijkheid of verbeelding? 

Ook aan de Waddenkust is dit fenomeen vaker te zien. Vooral bij eb zien we soms dingen die er niet zijn. Hoe kan dat nu? De voorwaarden voor het ontstaan van luchtspiegelingen zijn extreme temperatuurverschillen in de lagere luchtlagen. Luchtspiegelingen ontstaan door afleiding van het licht. Deze zeldzame verschijnselen zijn eenvoudig te verklaren. Hier is sprake van een fata morgana. Het fenomeen is al vele eeuwen bekend én berucht. Het is een luchtspiegeling die al zoveel woestijngangers noodlottig werd. Trokken zij richting een oase, dan traden zij veelal de dood tegemoet. De ontdekkingsreiziger Marco Polo zag de luchtspiegeling als een teken van het kwaad dat hem wilde misleiden. Ooit van het spookschip ‘de Vliegende Hollander’ gehoord? Wist je dat het monster van Loch Ness ook wel aan dit fenomeen toegeschreven.

Begin juli deed zich deze omstandigheid weer eens voor. Tijdens een wandeling over het dijkje bij de Kooigrie zagen we de boot aan komen varen, in de richting van Holwerd. Prachtig mooi weer; windstil; het water van de Waddenzee glinsterde zilverwit op. Tureluurs werden we bijna van de scholeksters die met angstgeschreeuw hun jongen probeerden te beschermen. Toen ontdekten we dat de boot niet alleen weer eens vertraging had, maar ook dat hij over het wad vloog! Vliegend over het water...en ook nog eens omgekeerd (Foto Gerard van het Erve)

Related

Bijzondere strandvondst: Hoekige krab

Bijzondere strandvondst: Hoekige krab

Op Ameland is een opmerkelijk beest gezien, ter hoogte van paal 24. Het gaat om een zogenaamde Gonep...

Read More >
Stuk strand bij Hollum verzakt

Stuk strand bij Hollum verzakt

Een strook van zo’n 40 meter strand aan de westkant van Ameland is de afgelopen dagen weggezakt in ...

Read More >
Bestuurscrisis Ameland: komt er een oplossing?

Bestuurscrisis Ameland: komt er een oplossing?

Na een politieke crisis in de Amelander raad zou een minderheidscoalitie verder gaan met besturen. M...

Read More >
Vergezicht op 28 maart 2016

Vergezicht op 28 maart 2016

Vanaf het strand in oostelijke richting: het nieuwe strandpaviljoen Sjoerd bij Nes

Read More >
Unieke inktvis-vondst op Ameland

Unieke inktvis-vondst op Ameland

Op het Zuidwesterstrand bij Hollum op Ameland is eind oktober 2016 een levende "kleine achtarm&...

Read More >
Ameland op school

Ameland op school

Wat begon als een plan voor een boekje werd een plan voor onderwijs over Ameland, op Ameland.

Read More >