X
27jan

De veerboot vliegt over het wad!

27 jan, 2017 | Algemeen | 0 Comments | View Counts (1583) |Return|

Als je deze zomer in het Waddengebied bent, dan kun je bij eb soms iets vreemds aan de horizon ontdekken: een eiland dat zomaar in de verte opdoemt, een schip dat zweeft of over een zandbank vaart en een vogel die vliegt, maar niet vooruit lijkt te komen. Is dit nu werkelijkheid of verbeelding? 

Ook aan de Waddenkust is dit fenomeen vaker te zien. Vooral bij eb zien we soms dingen die er niet zijn. Hoe kan dat nu? De voorwaarden voor het ontstaan van luchtspiegelingen zijn extreme temperatuurverschillen in de lagere luchtlagen. Luchtspiegelingen ontstaan door afleiding van het licht. Deze zeldzame verschijnselen zijn eenvoudig te verklaren. Hier is sprake van een fata morgana. Het fenomeen is al vele eeuwen bekend én berucht. Het is een luchtspiegeling die al zoveel woestijngangers noodlottig werd. Trokken zij richting een oase, dan traden zij veelal de dood tegemoet. De ontdekkingsreiziger Marco Polo zag de luchtspiegeling als een teken van het kwaad dat hem wilde misleiden. Ooit van het spookschip ‘de Vliegende Hollander’ gehoord? Wist je dat het monster van Loch Ness ook wel aan dit fenomeen toegeschreven.

Begin juli deed zich deze omstandigheid weer eens voor. Tijdens een wandeling over het dijkje bij de Kooigrie zagen we de boot aan komen varen, in de richting van Holwerd. Prachtig mooi weer; windstil; het water van de Waddenzee glinsterde zilverwit op. Tureluurs werden we bijna van de scholeksters die met angstgeschreeuw hun jongen probeerden te beschermen. Toen ontdekten we dat de boot niet alleen weer eens vertraging had, maar ook dat hij over het wad vloog! Vliegend over het water...en ook nog eens omgekeerd (Foto Gerard van het Erve)

Related

Vliegerdag op strand van Buren

Vliegerdag op strand van Buren

Je kunt er aan meedoen...en je kunt er vanaf het terras van het Strandhuys naar kijken

Read More >
Eerste Ruilverkaveling was ooit op Ameland

Eerste Ruilverkaveling was ooit op Ameland

De VPRO laat in de aflevering van "Onzichtbaar Nederland" ook het effect van de eerste rui...

Read More >
Oerdwei onder water op 13 januari 2017

Oerdwei onder water op 13 januari 2017

Bij een zware (noordwester) storm wil de Oerdwei nog wel eens onder water lopen.

Read More >
 Abnormaal veel dyslexie bij Amlandse kinderen.

Abnormaal veel dyslexie bij Amlandse kinderen.

Op Ameland komt veel meer dyslexie voor bij schoolgaande jongeren, dan op andere plekken in Fryslân

Read More >
Eind vlaggenstok t Ruyghe Nest

Eind vlaggenstok t Ruyghe Nest

De storm van 6 en 7 juni was net iets te hard voor de vlaggenmast op het duin van 't Ruyghe Nest...

Read More >